<<powrót do strony głównej
Doktor Bob i dobrzy weterani

Anonimowi Alkoholicy, ze względu na swoją specyficzną naturę nie mogli powstać dzięki tylko jednej osobie – sednem Wspólnoty jest dzielenie się. Zatem o Billu W. i Doktorze Bobie mówi się jako o jej współzałożycielach. Jednakże jak dotąd chirurg z Akron pozostaje mniej znaną postacią niż jego partner.

Niniejsza książka ma na celu, w możliwie najpełniejszy sposób, przedstawienie postaci Doktora Boba. Dr Bob zmarł w 1950 roku, gdy AA miało zaledwie 15 lat, lecz wpływ, który wywarł na cały jego program jest trwały i głęboki. Dr Bob i dobrzy weterani to opowieść o szanowanym lekarzu i kochającym, lecz coraz mniej godnym zaufania ojcu rodziny, w końcu bardzo chorym alkoholiku bez cienia nadziei, dopóki nie spotkał pewnego maklera z Nowego Jorku – Billa W.

Był to alkoholik, który rozpaczliwie poszukiwał człowieka z podobnym problemem, żeby samemu wytrwać w trzeźwości. Historia współzałożyciela AA Dr Boba przeplata się z ekscytującymi i burzliwymi historiami pierwszych uczestników i pionierskich grup AA na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych. Tylko dzięki metodzie prób i błędów AA wypracowało najlepsze sposoby podejścia do nowych uczestników. Doszły do tego problemy takie jak rozbieżność zdań dotycząca pisania Wielkiej Księgi, finansów oraz udziału żon uczestników AA i mniejszości rasowych w AA. Pośród tych zawirowań Dr Bob pozostał centralną i scalającą postacią i brał udział w ostatecznym podejmowaniu decyzji, które miału na sięgać daleko w przyszłość AA na całym świecie.

10 czerwca 1935 roku Doktor Bob wypija ostatni alkohol i data ta uznawana jest za początek AA. „Po kilku miesiącach przynależności do AA – ciągnął Oskar – napisałem rezygnację i wręczyłem ją Doktorowi Bobowi. Przeczytał ją i nie roześmiał się. Potem przypatrzył mi się i powiedział: <<Robisz to właściwy sposób>>. A potem poradził mi, żebym poszedł do hotelu Mayflower, kupił butelkę whiskey, solidnie sobie z niej pociągnął, a następnie znów ją zakorkował. <<Jeśli zostaniesz tam jeszcze przez parę dni i więcej się nie napijesz, będzie to znaczyło, że nas nie potrzebujesz>>. Pomyślałem wtedy: <<Nie starczy butelek i nie starczy dni>>. Ale nie przyznałem się do tego”. „Powiem ci, co zrobimy – dodał Bob – Zachowamy tu dla ciebie trochę słomy i jęczmienia, bo jest więcej niż pewne, że do nas wrócisz”. „Miał rację. Pół roku później wróciłem”.

DOKTOR BOB I DOBRZY WETERANI str.240;241

Fragment ostatniego wystąpienia Dr Boba na Pierwszej Międzynarodowej Konwencji AA w Cleveland w 1950 roku.

„Przyszły mi przez myśl dwie czy trzy sprawy, które warto chyba zaakcentować. Pierwszą z nich jest prostota naszego Programu. Nie zepsujemy go kompleksami Freudowskimi ani niczym, co jest zapewne ciekawe dla umysłu naukowego, ale co ma doprawdy niewiele wspólnego z naszą rzeczywistą pracą w AA. Naszych Dwanaście Kroków – kiedy odcedzić ich istotę – sprowadza się do słów: <<miłość i służba>>. Rozumiemy czym jest miłość i rozumiemy czym jest służba. Tak więc nie traćmy z oczu tych dwóch pojęć.”

„I jeszcze jedno: żadnego z nas nie byłoby tu dzisiaj gdyby ktoś nie poświęcił swego czasu, aby nam to i owo wyjaśnić, aby poklepać przyjaźnie po plecach, aby wyświadczyć nam wiele małych uprzejmości i uczynić dla nas coś mądrego. Uważajmy więc, by nigdy nie popaść w takie zadowolenie z siebie, które sprawiłoby, że nie chcielibyśmy okazać – nawet nie próbowaliśmy okazać – naszym bardziej nieszczęsnym od nas towarzyszom takiej samej pomocy, jaką nam kiedyś okazano ze zbawiennym skutkiem”.

DOKOTR BOB I DOBRZY WETERANI str.359

Gdzie kupić literaturę AA?
Najlepiej na Mityngu, literatura: jak książki, broszurki, inne, zazwyczaj jest wystawiona przez grupę i może leżeć na stoliku, czasem na parapecie. Czasem też się zdarza, że w dobrze ukrytym miejscu jak szafa 🙂 można się wtedy zapytać o książki. Zawsze też można zadzwonić lub napisać do kolportera:

Kolporterzy Intergrupy 'ZATOKA'
Jacek tel.: 600 914 742 / email: kolporter.zatoka@gmail.com
Mirek tel.: 690 975 205 / email: kolporter2.zatoka@gmail.com

<<powrót do strony głównej

INTERGRUPA 'ZATOKA"

Telefon: 696 546 285

email: info@aazatoka.pl

Rzecznik grupy: Grzesiek tel.: 882 129 966
Kolporter: Jacek tel. 600 914 742
Koordynator d/s informacji publicznej: Kasia
Sekretarz Intergrupy: Sławek
Łącznik internetowy intergrupy: Krystian email: krystian@aazatoka.pl

Ogólnopolski / Krajowy

tel.: 801 033 242
email: aa@aa.org.pl
www.aa.org.pl